Faydalı Bilgiler

Badem

sağlıklı bir yaşam sürmemiz için gereken en önemli besinleri birarada bulabileceğimiz çok değerli bir kuruyemiştir. Yarım çağ bardağı badem günlük magnezyum ihtiyacının %45′ini, bakır ihtiyacının %20′sini karşılar. Badem ayrıca kilo vermeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar. Ara öğünlerde 10- 15 adet badem tüketilebilir. Badem tüketimi kroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Badem LDL ( kötü huylu) kolestrolü düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalılar için çifte koruma sağlar.

Ceviz

Omega-3 yönünden en az balık kadar besleyicidir ve günümüz koşullarında önem kazanan bir diğer özelliği stres önleyici olmasıdır.Ceviz, kanın sağlıksız oranda pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunu engeller. Kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinen cevizin yeşil kabuğu ve yaprakları, yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Fındık

benzersiz bir enerji kaynağıdır. Vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolestrolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur.Düzenli olarak her gün fındık tüketmek kalp krizi riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığın ve varislerin giderilmesine yardımcıdır. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Cinsel gücü artırır. Cildi güzelleştirir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, protein, E ve B vitamini içeren fındık, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan doymamış yağ açısından da zengindir.

Kaju

yüksek oranda çinko içerdiği için gribe karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu destekler. İçerdiği minerallerden magnezyum (276 mg/100 gr) kemik ve sinir dokusunu besler, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler.

Kabak Çekirdeği

prostat büyümesini önler. Zengin çinko içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir. Mesane iltihabı veya idrar tutulması gibi böbrek hastalıklarına iyi gelir. Kalın bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Yağında bulunan phytosterin maddesi kolestrolu düşürür. Mide bulantısı ve deniz tutmalarına karşı çok etkilidir. Mükemmel bir mineral ve protein kaynağıdır. Bazı B vitaminleriyle kan pıhtılaşmasını önleyen K vitamini içerir. Hormon dengesi, beyin fonksiyonları ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan Omega 3 ve Omega 6 esansiyel yağları içerir.

Antep Fıstığı

tam bir besin deposudur. 10-12 adet iç Antep fıstığı vücudun günlük yağ ihtiyacının tamamını karşılarken, protein,vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının da %35′ini karşılayabilmektedir. Antep fıstığı, sığır etinden protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden 4 kat daha üstündür. Vitamin E, B ve C kompleksi bakımından zengindir. 100 gr Antep Fıstığında 4.0 gr. posa bulunur. Posa miktarı yönünden pirinç, patates ve buğday (0.3 gr)’dan daha üstündür. Antep fıstığı; kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç görevi görür. Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur. Antep fıstığı; ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Yapısındaki lipitlerin çoğunluğu monounsature yağ asiti içerdiğinden (35 g), kan şekerini yükseltme (Glisemik indeks) yönünden buğdaydan daha az riske sahiptir. Bu özellikleri ile şeker hastalığının (Diabete Mellitus) tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği B1 vitamini kan oluşumuna yardımcıdır, kandaki kolesterolü düşürür, kavrama yeteneği ve öğrenme gibi beyin fonksiyonlarını optimize eder. B1 vitamininin ayrıca; enerji, büyüme ve iştah üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide, bağırsak, kalp, kalp kasları için gereklidir.

Mısır

yüksek lifli bir gıdadır. Bir bardak mısır günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 23′ünü karşılayacak kapasitededir. Yüksek lifli grup ayrıca toplam kollesterolü yaklaşık % 7 civarında geriletir, trigliserit seviyelerini % 10,2 itibari ile ve VLDL seviyelerini (kollesterolün en tehlikeli formu) % 12,5 itibar ile geriletir. Yapılan araştırmalar mısırın yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğünü, kolon kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Sindirim sistemi ve kalp üzerindeki etkilerine ek olarak, mısırda bulunan lif kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur. Yavaş yanıcı dayanıklı bir enerji sağlarken kan şekeri dengesini koruduğu için diyabet hastalarının mısır tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Düzenli mısır tüketimi hem kan şekeri ve insülinin düşürülmesi ve dengelenmesine yardımcı olur.

Çekirdek

bedeninizin işlevlerini optimal bir şekilde sürdürmesine yardımcı olan çok sayıda vitamin ve mineral içerir, iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bu vitamin, hücreleri serbest radikallerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidandır ve diğer vitaminlerle birlikte, göz sağlığını koruyarak görme kaybına yol açan maküler dejenerasyona karşı korunma sağlama işlevi de sağlar. Ayrıca içerdiği selenyum, E vitamini ile birlikte işlev gören bir çok önemli bir mineraldir.

Leblebi

emziren annelerin sütünü artırmaktadır. Bel ağrılarını dindirir, diş ağrılarını kısa sürede tedavi eder. İdrar yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır. İdrar söktürücüdür, mesane ve böbreklerde yer alan taşların düşürülmesini sağlar. Yumuşak doku hasarlarının iyileşmesini hızlandırır. Reflüyü tedavi eder. Açlığı bastırmak için ara öğünlerde sarı leblebi yenilebilir; bu özelliği ile diyet yapanların en büyük yardımcılarındandır. Damar tıkanıklığına ve sertliğine iyi gelir.Bağırsak tembelliğini gidererek bağırsakları çalıştırır.

Yer Fıstığı

vücuda enerji ve kuvvet verir. Daha çok gelişme çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilen yer fıstığı, iyi bir protein kaynağıdır. Bu sebepten, spor yapanlar tarafından da tercih edilir. Yer fıstığının faydaları arasında kemiklerin ve kasların güçlenmesini sağlaması da bulunur. Cinsel gücü artırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Kalp sağlığına iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini destekler. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Gastrit ve farklı mide hastalıklarının tedavisinde destekleyicidir.

Kuru Üzüm

protein ve karbonhidrat kaynağıdır. A, B1, B2, B6 C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit minerallerini içerir. Halsizlik, kansızlık,ishal ve zayıflığı tedavi eder. Karaciğer zafiyetine, öksürüğe, bronşite de iyi gelir. Kuru üzümün içeriğinde, ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici etkenler de bulunmaktadır. Mideye çok faydalıdır, ayrıca unutkanlığa da iyi gelir.